So solate lahko glavna jed? Na to vprašanje, na katerega bi jaz še pet let nazaj z gotovostjo odgovorila ni šans!, ti bom danes odgovorila v temle blog zapisu. Nekaj besed namenim tudi solatnim prelivom in ti izdam skrivnost, kje v Ljubljani lahko dobiš najboljšo solato.
Ok, priznam. Glede solate nisem bila nikoli izbirčna. Vedno sem jo jedla, tudi kot otrok. Spomnim se, da mi je bila najbolj všeč mehka zelena solata in pa rdeča pesa. Bolj je bila mehka solata rumene barve, bolj mi je bila všeč – rekla sem ji sončkova solata. Pri rdeči pesi mi je bil najbolj všeč njen sok, vedno sem ga na koncu z užitkom popila. Sem pa zelo pazila, da nisem zagrizla v neke rjave male peškice, ki so ponavadi plavale v njej. Takrat nisem vedela, da je to kumina in res res res sem sovražila, če sem ugriznila vanjo.
Poleg teh dveh solat sem imela zelo rada še paradižnik. Seveda sem zelo vestno ven izbirala čebulo, najbolj grozno je bilo, če sem ugriznila v kak kos rumene paprike, za katero se je na koncu izkazalo, da je bila bela čebula. Pfff, kak nateg.
V temle zapisu sem se malo razpisala o solati. Če se solata pojavi v katerem koli izmed tvojih obrokov, potem se ti splača brati naprej. V primeru, da pa se solate bojiš kot hudič križa, potem pa ne vem, če ti lahko pomagam. Pravzaprav sploh ne vem, kaj delaš tu. 😉
By the way #1 – tole je MOJA letošnja špinača. 😀 Ok, je bila. Zdaj je ni več. Ok, raste nova. *ponosna vrtnarka :D*
Solate, bolj ali manj okusne, pozna skoraj vsako gospodinjstvo v Sloveniji. V Sloveniji smo pravzaprav kar pridni, kar se tiče količine solat, ki jo pojemo ob obrokih. Večina si kosila oziroma večerje pravzaprav ne zna predstavljati brez nje. Ok ok, to govorim tako na splošno, glede na to, kaj vidim, da ljudje jedo v restavracijah in kako so sestavljena kosila v restavracijah in menzah. Sem pa že večkrat slišala, da marsikje na svetu take solate pravzaprav ne poznajo. Nekateri jo jedo tako, kot mi juho, kot predjed – psst, Francozi, recimo.
Solata kot priloge
V Sloveniji solate jemo večinoma kot priloge. Največkrat je na jedilniku zelena solata, potem še kakšna paprika, pa paradižnik, fižol v zrnju in seveda zelje. Velikokrat ob nakupu niti ne razmišljamo in vedno izberemo eno in isto. In eno. In isto. Ves čas. Vsak dan. Vsak teden. Vsak mesec. Vsako leto …. saj razumeš, kaj mislim.
Danes lahko v trgovini, na tržnici, pri prodajalcih sadja in zelenjave ali pa na lastnem vrtu, najdemo ogromno različnih zelenjav. Prav zaradi te pestre ponudbe se ti v izbiri solate ni treba ponavljati. Izbire je ogromno. Nekaj možnosti lahko vidiš tudi na zgornji fotki.
Zato naslednjič kar pogumno poskusi kakšno novo solato. Ne izberi vedno le mehle solate ali kristalke. Super je tudi rjavka. Poskusi kdaj tudi rukolo – če ne maraš grenkih sestavin, jo zmešaj k zeleni solati ali h paradižniku. Poskusi tudi z različnimi paprikami. Ok, rumena in zelena paprika sta ok, ampak poskusi kdaj tudi oranžno ali rdečo. Jaz sem zadnjih nekaj let pravi fanatik in obožujem!!! rdečo papriko. Se opazi tudi v mojih receptih …
Pri izbiranju pa nikakor ne pozabi upoštevati letnega časa. Pozimi nikoli ne kupuj paradižnika. Ko sem bila jaz majhna, ga pozimi v trgovini sploh ni bilo, sedaj pa je na voljo celo leto in pozimi je voden, brez okusa in še drag je.
By the way #2 – tole je moj letošnji češnjevec. Kako je lep! Gospod Paradižnik (več o njem izveš v mailingu ;)) je letos čisto nor. Nor! <3
Ker pa je sedaj, ko jaz tole pišem in najbrž ti bereš (razen, če tole bereš pozimi; v tem primeru se drži konzervirane zelenjave, kot je koruza, leča, fižol, pa zelje in radič) sezona za večino svežih solat, je idealen čas za eksperimentiranje. Veeeeč v nadaljevanju.
Solate kot glavne jedi
“Kaaaj? Solata kot glavna jed?! Japajade. Saj po solati pa človek RES ne more bit sit. Lačna bom že čez pol ure.” Takole sem jaz razmišljala o solati tam nekje leta 2011. Grejo tudi tebi take misli po glavi? Seveda. Nič hudega. Razumem. Ja, res te razumem. Ker sem bila na istem. Ne bom te zmerjala, da valda nimaš pojma. Ti bom pa rekla, da poskusi. Za začetek si poglej tele fotke …
… so lepe, ane? Tako barvite, tako okusne, tako osvežujoče! Jap, solate so poleti prave bombe osvežitve! V nedavnem vročinskem valu – ok, kaj je zdaj s tem vremenom? Tole tipkam oblečena v jopico! – sem jedla večinoma solate. Ok, tudi tele kruhke, ampak predvsem solate. Ker so mrzle (superca), jih hitro pripraviš (še bolj superca) in jih lahko pripraviš prej in poješ potem (the best!).
Priznam, solata NE MORE biti glavna jed, če je sestavljena le iz tistih zelenih malih listkov. Saj nismo zajci! 😉 Če pa se držiš enostavnih pravil, kako sestavit solato, ta postane super nasitna in osvežilna in ne ne ne, nisi lačen že čez 15 minut. Če solato sestaviš iz nekaj zelenega, nekaj barvitega, kakih oreščkov in pa pravega preliva (več poglej na tejle infografiki) si na dobri poti k dobremu obroku. Seveda lahko ob solati brez skrbi poješ tudi kak kos kruha ali pa (polnozrnato) štručko ali žemljico.
Če v solato umešaš še kakšne oreščke ali pa testenine, riž ali ješprenj (najprej jih skuhaš, potem pa ohladiš in dobro odcediš), je pa solata že pravi pravcati obrok. Jap, ni ti treba probavati, spodaj poglej osem (8) receptov za prave solatne poslastice. Vse ostale recepte za solate pa najdeš tudi na seznamu. Najprej pa še nekaj o prelivih. Potem pa res, obljubim – recepti.
Solatni prelivi
Od regije je odvisno, katero olje v Sloveniji uporabljamo na solatah – primorci olivca, štajerci bučnega, glede kisa se pa več ali manj strinjamo: vinski ali jabolčni. Jaz uporabljam predvsem repično (nekaj let nazaj sem nehala uporabljat sončnično) in olivno olje, od kisov pa občasno uporabljam jabolčni in rdeč vinski, večinoma pa limonin in limetin sok – limetin je bolj nežen od limoninega – ter balzamični kis. Do rdečega balzamika gojim nek tak občudujoč odnos. <3 Če pripravljam solato kot prilogo, največkrat uporabim le malo repičnega olja, žlico limoninega soka in nekaj kapljic rdečega balzamika ter mičkeno soli.
Preliv za glavno jed pa večinoma prilagodim dodatkom, ki so v solati. Največkrat pripravim gorčično-balzamični preliv, vedno bolj pa mi je všeč tudi česnov preliv – tudi Domen ga je, tako da ni skrbi glede zadaha 😉 – če imam doma zrel avokado, pa rada naredim tudi avokadov preliv. Zadnjič sem poskusila tudi mangov preliv in je ODLIČEN.
Ok, torej prelivi. Nikar ne kupuj že narejenih prelivov. Niso ne dobri ne zdravi, pa še dragi so. Zato jih pripravi doma, je čisto enostavno. Spodaj sem na enem mestu zbrala sestavine za pet bogatejših prelivov – seveda jih obstaja še malo morje. Nekoč bom naredila še kak zapis na to temo, pa bom tam zbrala pet novih prelivov. Nekih blazno kompliciranih navodil za pripravo preliva ni – vse zmeči skupaj in premešaj. Lahko ti pa dam nasvet – ko izprazniš lonček arašidovega masla ali lonček nutele, ga umij – lonček seveda – in uporabljaj za mešanje solatnih prelivov. Vse sestavine za preliv daj v lonček, ga dobro zapri in mešaj tako, kot da mešaš koktajl. Bolj ga zmešaš, bolj kremast preliv dobiš. In ker olje in kis zmešaš že v lončku, ob jedi ne pride do tistih zoprnih trenutkov, ko na enem listku dobiš preveč olja, na drugem pa sol.
Navedene sestavine so za približno 2 osebi. Količina soli in popra ni natančno določena, posoli in popopraj si po svojem okusu. Najboljše, da najprej dodaš malo, preliv dobro zmešaš in potem poskusiš in dodaš, kar manjka.
Gorčično-balzamični preliv
- 4 žlice (repičnega) olja
- 3 žlice balzamičnega kisa
- 1 žlička gorčice
- sol
- poper
Česnov preliv
- 4 žlice repičnega, sončničnega ali olivnega olja
- 3 žlice limetinega ali limoninega soka
- 1/4 stroka česna
- sol
- poper
Avokadov preliv
- 1/4 avokada
- 1 sočna limeta
- 1/2 pesti praženih in soljenih indijskih oreščkov
- 1/2 stroka česna
- 1 manjša pest sveže bazilike
- 1 manjša pest svežega peteršilja
- sol
- poper
- olivno olje po potrebi
Inčunov preliv
- 2 fileja inčunov
- 1/2 stroka česna
- 1 žlička kisle smetane
- 1 žlička svežega naribanega parmezana
- 1 žlica limoninega soka
- 4 žlice repičnega ali sončničnega olja
- sol
- poper
Mangov preliv
- 1/2 večjega zrelega manga
- 4 žličke jabolčnega kisa ali limoninega soka
- 1 žlica balzamičnega kisa
- sol
- 1 žlica (repičnega) olja
- 4 žlice vode
Solate zunaj
Vedno več ponudnikov hrane se prilagaja povpraševanju po solatah in jo vključujejo v svojo ponudbo. A kakovost ponujenega se razlikuje. Če solata, predvsem listnata, predolgo stoji, je solata najbrž zanič. Če je solata premalo umita, je seveda zanič. Če je preslana ali preoljnata je spet zanič.
Ko pa so sestavine odlične, ko je preliv okusen in ko je priprava na licu mesta, takrat si najbrž v BTC-ju v Ljubljani in izbiraš solato v Solatnem baru. Tooorej, če se nahajaš kje okoli BTC-ja ALI pa drugje v Ljubljani, jih obišči na lokaciji (poled Hot Horsa) ali pa solato sestavi in naroči prek spleta, pa ti jo pripeljejo na dom/v službo. Noro? Noro dobro! Tale na fotki je Soba room solata, njihova najbolj prodajana. Super je!
POMEMBEN UPDATE: Bralka me je opozorila, da v Solatnem baru ne dostavljajo več solat na dom, zato bo treba na tole Soba room solato kar v BTC. Brez skrbi, se splača!
Ker pa je včasih fino kaj dobrega pripraviti tudi doma, pa sem v nadaljevanju zbrala 8 receptov za pripravo najboljših solat na svetu. Večino si lahko pripraviš tudi vnaprej in odneseš s seboj v šolo, službo, na piknik, na potovanje, na plažo … 😉
Recepti solat za glavno jed
Mešana solata s tunino -> https://www.sitfit.si/beljakovine/mesana-solata-s-tunino/
Ješprenjčkova solata s stročjim fižolom in rukolo -> https://www.sitfit.si/vsi/jesprenjckova-solata-s-strocjim-fizolom-in-rukolo/
Solata iz testenin z zelenjavo in balzamično-gorčičnim prelivom -> https://www.sitfit.si/ogljikovi-hidrati/solata-iz-testenin-z-zelenjavo-in-balzamicno-gorcicnim-prelivom
Riževa solata s čičeriko -> https://www.sitfit.si/vsi/rizeva-solata-s-ciceriko/
Lečina solata s paradižnikom, koruzo in češnovim prelivom -> https://www.sitfit.si/vsi/lecina-solata-s-paradiznikom-koruzo-in-cesnovim-prelivom/
Kuskus solata s češnjevci, redkvicami, rukolo in kumaro -> https://www.sitfit.si/vsi/kuskus-solata-s-cesnjevci-redkvicami-rukolo-in-kumaro/
Mešana solata s pečeno čičeriko in avokadovim prelivom -> https://www.sitfit.si/vsi/mesana-solata-s-peceno-ciceriko-in-avokadovim-prelivom/
Mešana solata s piščancem in mangovim prelivom -> https://www.sitfit.si/beljakovine/mesana-solata-s-piscancem-in-mangovim-prelivom/