Blog 069: Vse in še več o brokoliju

2 comments

Brokoli spet postaja ena najbolj spoštovanih in uporabljenih sestavin v kuhinji in prav je tako. Je izredno zdrav, enostaven za pripravo in neverjetno okusen. V nadaljevanju si preberi nekaj osnovnih značilnosti brokolija, preveri zakaj je tako zdrav in si poglej, na kakšen način ga lahko spremeniš v resnično božanski obrok.

Izvor brokolija

Brokoli spada med kapusnice oz. križnice (poleg brokolija so najbolj znane kapusnice še cvetača, zelje, ohrovt in brstični ohrovt) in izvira iz Italije, kjer ga gojijo že od 16. stoletja. Danes je brokoli poznan po vsem svetu in v zadnjih letih se zdi, da končno spet dobiva takšno pozornost, ki si jo zasluži.

Brokoli je na pogled zelo podoben cvetači. Sestavljen je iz posameznih cvetov, spominja pa na drevesno krožnjo. Za razliko od cvetače brokoli listi ne pokrivajo, zato je zelene barve (za razliko od cvetače, ki je bele barve zato, ker jo okoli in okoli pokrivajo cvetovi).

Gojenje brokolija

V nasprotju s pričakovanji, da brokoli najbolje uspeva v vročih poletnih dneh, ima brokoli raje malo manj vroče mesece. Prav zato je brokoli v sezoni spomladi in jeseni.

Brokoli najboljše uspeva pri temperaturah okoli 15°C, zato ga lahko posejemo že od februarja dalje, za nabiranje pa je tako na voljo že v maju. Poletne setve, tam konev julija, je treba zato senčiti. Sezona brokolija pa tako traja do konca oktobra, celo novembra.

Najboljši sosedi brokolija so stročnice, solata, paradižnik, in krompir. Ker mora biti med rastlinami približno 50 cm razdalje, lahko vmes posadimo meto, solato, timijan in kamilico.

Cvetačo najpogosteje ogroža plesen, kapusova muha, kapusov belin in polži.

Vir: Zelenisvet

Brokoli je superživilo

Brokoli ima visoko prehransko vrednost, saj vsebuje veliko beljakovin, ogljikovih hidratov, vlaknin, vsebuje pa tudi veliko rudnin in vitaminov ter antioksidante, karotenoide, ki varujejo oči ter sulforadane, ki so izredno močni aktioksidanti, ki učinkujejo preventivno proti številnim vrstam raka, predvsem proti raku na želodcu, na prsih, na prostati in kožnemu raku. Kljub temu pa ima nizko energijsko vrednost, zato ga imajo radi tudi tisti, ki pazijo na vnos kalorij.

Brokoli je pravi mali zdravstveni čudež, saj med drugim tudi:

  • krepi imunski sistem,
  • dobro vpliva na bolezni srca in ožilja,
  • krepi kosti,
  • deluje proti nastanku čira,
  • pomaga pri slabokrvnosti in še in še.

Nakup brokolija

Brokoli naj bo ob nakupu intenzivne zelene barve, glava naj bo gosta, steblo pa čvrsto. Najboljše je, če ga porabimo čim prej, saj se ob večdnevnem čakanju v hladilniku začne barvati rumeno, kar pomeni, da začne cveteti. Najbrž je odveč razlagati, da je svež najboljši tudi zato, ker ima v sebi največ hranil, pa tudi največ okusa.

Če ugotoviš, da ti glavice brokolija ne bo uspelo porabiti v kratkem času je najboljše, da ga očistiš in zamrzneš. Čeprav odmrznjen ne bo popolnoma enak, ga lahko vseeno uporabiš v veliko receptih, kjer se to, da je bil zamrznjen, ne bo čisto nič poznalo. Boljše, da ga zamrzneš, kot pa vržeš stran!

Uporaba brokolija

Brokoli je v celoti užiten – užitni so cvetovi sami, listi in pa tudi steblo. Steblo le olupi, da se znebiš zunanjih trših delov.

Ko brokoli narežeš na cvetke – te nareži na večje ali manjše odvisno od recepta – jih po želji (priporočam predvsem, če imaš domačega z vrta!) za pet minut položi v posodo s toplo soljeno vodo. Sol bo iz cvetk izvabila vso umazanijo in morebitne majhne živalice. Po petih minutah cvetove poberi iz vode – ne zajemi kar vseh na enkrat, ker potem z namakanjem ne narediš nič – in splakni pod tekočo hladno vodo. Nato pa uporabi kakorkoli želiš.

Brokoli lahko pripraviš na ogromno načinov. Dober je kuhan, pečen in tudi surov. Ker je zelo nežen, je kuhan v zelo kratkem času, zato pozor. Nekaj najbolj žalostnega je preveč razkuhan brokoli! Kot že rečeno lahko uporabiš tudi steblo, a pozor – ker je trše, ga narezanega le kuhaj kakšno minuto ali dve dlje od cvetk.

Odlični recepti iz brokolija

Brokoli je neverjetno vsestransko živilo in ko se enkrat prepustiš in začneš spoznavati nove načine priprave, se v brokoli (na novo) zaljubiš. Ne, ne najdeš ga le kuhanega kot prilogo in ne, ni dober le v juhi, odličen je tudi v mnogih drugih jedeh.

Nekaj receptov si poglej v nadaljevanju, vse #SitFitSi recepte, ki vsebujejo brokoli, pa si poglej pod oznako brokoli.


Recept: Polnozrnati špageti v veganski paradižnikovi omaki s pečenim brokolijem >>


Recept: Brokolijeve kroglice s sirom in jogurtovo pomako >>


Recept: Solata iz makarončkov, brokolija in arašidovega preliva >>


Recept: Brokolijev riž s porom in sušenimi paradižniki >>


Recept: Brokolijevo-špinačna juha s skuto >>


Recept: Losos s parmezanovim pokrovom in pečenim brokolijem >>


Recept: Soba noodles solata z brokolijem, papriko in arašidovim prelivom >>


Recept: Zelenjavna ramen juha >>

Kako ga pa ti pripraviš? Zaupaj mi v komentarjih.

Sit Fit Newsletter

Naroči se na Sit Fit Newsletter in vsake dva tedna boš v svoj e-nabiralnik prejel/a nove ideje in nasvete za ustvarjanje v kuhiniji!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Tags

2 Comments

  1. Moram pohvaliti vaso zanimivo stran o prehrani,predvsem recepti so mi padli v oci,saj so zanimivi in drugacni.

    Danes sem iskala idejo za kosilo 🙂

    Imela sem na razpolago veliko brokolija.Ponavadi iz njega rada naredim pire ali ga kuhanega enostavno prelijem z arasidovim maslom,no danes sem po vasem receptu,ker sem imela blazno zeljo po kruhu naredila brokolijeve kuglice,ki so odpravile se taksno zeljo po “junk”hrani kot je bela hrustljava skorjica kruha.

    Za prilogo sem dala namesto jogurta COCO jogurt iz kokosovega mleka s sezamovimi semeni in zlicko pehtrana,samo dodatna ideja za pomako h kroglicam.

    Odlicni recepti & odlicno kosilo 🙂

    Lep vikend vam zelim,
    Darja

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.