Rumene buče so zakon! Šele zadnje leto jih bolje spoznavam in kar malo sem se zaljubila vanje. Šele pred kratkim pa sem odkrila, da niso le odlične in vsestranske, ampak tudi zelo zdrave! Vse recepte iz rumene buče najdeš pod oznako buče.
Najboljše je, ko se na nekaj navlečeš in šele potem ugotoviš, da si se navlekel na nekaj zdravega. : D Ko bi le vedno bilo tako! 😉
Izvor buč
Rumene buče so zelo staro živilo. Berem, da so jih jedli že pred 15.000 leti. Izvirajo sicer z ameriške celine, v Evropo pa naj bi jih s Kube pripeljal Krištof Kolumb. Hvala Krištof, pravi car si! Zelo dobro uspevajo tudi pri nas v Sloveniji. Več o načinu gojenja si preberi na spletnem mestu Dom in vrt.
Čeprav so se doooooolgo časa uporabljale predvsem za krmo živalim in za bučno olje, se v glavah ljudi dogaja premik in buče dobivajo vedno bolj pomembno vlogo tudi v kuhinjah. Ena izmed teh kuhinj je tudi moja kuhinja. Upam, da bodo potem, ko prebereš ta blog zapis do konca – brez skrbi, v nadaljevanju sledijo tudi fotke! 😉 – postale zelo pomembne tudi v tvoji kuhinji. Ker hej, jaz že vem, kako čudovite so, moje delo je sedaj v to prepričati tudi tebe. 😉
Sorte buč, nakup in gojenje buč
Aaaah, buče buče buče. <3 Toliko je za povedati o njih. Naj začnem z opisom. Sort buč je ogromno! Le nekaj: acorn, špagetna buča, patison, zlati nuget, muškatna tikva, mehiška kumara, zahodnoindijska buča, kačasta tikva, buča butternut … Veliko je jedilnih, še več pa okrasnih. V članku o bučah na Agrosaat lahko prebereš več o njih, naj pa tu na kratko povem, da sta najbolj znani sorti muškatna buča in hokkaido buča in obe prodajajo v naših trgovinah in na tržnicah.
Ker so lahko nekatere vrste buč tudi strupene, pazi pri izbiri. Seveda so užitne in varne vse, ki jih kupiš v trgovinah in na tržnicah in tiste, ki jih iz semen znanega izvora vzgojiš doma – če jih, ti super zavidam. 😉 Sem pa prebrala, da lahko narediš en majhen test. Če ne veš, ali je buča užitna ali ni, odreži en majhen košček in ga položi na jezik. Če je grenka po okusu, je nikar ne uporabi v kuhinji, ampak jo imej le za okras. Predvidevam, da te to ne ubije. Vsaj upam! 😉
Na grobo lahko buče razdelimo na jesenske in zimske. Jesenske naj bi porabili do konca leta, zimske pa lahko jemo tudi kasneje. Kar je super novica zate in zame ter pomeni, da jih lahko pripravljamo tudi v teh dneh, ko tole pišem.
Buče so zdrave!
Še nekaj o tem, kako so te okrogle sončkaste krasotice zdrave. Buče so bogati vir antioksidantov (preprečujejo več oblik raka, tudi na dojkah in prostati – superca, odlične so za ženske in moške!), vsebujejo veliko vitamina C in E. Pospešujejo tudi prebavo, uravnavajo količino vode, znižujejo količino maščob v krvi, pomagajo tudi pri težavah z ledvicami in krepijo imunski sistem IN pomagajo pri uravnavanju krvnega pritiska. Ker mi ta seznam zdravih učinkov buče nikakor ni dovolj dolg ;), naj dodam še to, da pomagajo pri hujšanju IN upočasnjujejo proces staranja, visoka vrednost vlaknin pa ohranja tudi zdravo prebavo. Ok, seznam še vedno ni dovolj dolg. 😉 Zdravo ni le meso buče, izredno zdrava so tudi semena. Vsebujejo veliko proteinov kalija in cinka ter znižujejo ravni holesterola v krvi. Prebrala sem, da bučna semena lahko olajšajo tudi simptome nespečnosti (ok, bom takoj nazaj, grem po bučna semena … hrsk, hrsk …) in depresije.
Mentalni zaznamek zate in zame: čim večkrat si naredi kakšno jed iz buče in za malico večkrat grizljaj bučna semena. Kul? Kul!
Shranjevanje buč
Buče lahko shranjujemo na več načinov. Ko jih poberemo z njive – še enkrat, če imaš to srečo, da jih doma gojiš, ti resno zavidam! – moramo paziti, da jih ne poškodujemo. Shranimo jih na topel in zračen prostor. Sicer mi tega niso povedale, ampak v literaturi piše, da naj se ne bi razumele sploh! s krompirjem in jabolki, zato poskrbi, da jih ne hraniš na istem mestu. Buče, ki so tako mimogrede, zrele takrat, ko imajo trdo lupino in pri trkanju nanje slišimo zvok po votlem, moramo redno pregledovati in jih ob prvem znaku gnitja porabiti. Gnil del le odrežemo in zavržemo, preostalo bučno meso pa uporabimo za katerokoli jed.
Priprava pireja iz buč
Preden ti pokažem nekaj receptov za čudovite jedi z bučo, pa še navodila, kako lahko pripraviš bučni pire. In ne, ne mislim tisti “krompirjev” pire, ampak bučni pire, ki ga uporabiš v jedeh, predvsem sladicah. Jap – pokazala ti bom, kako lahko bučo uturiš v sladice in tako narediš božansko okusno sladico, ki je še zdrava. Se da oboje. Res. Verjemi mi. Saj mi verjameš, ane? 🙂
Bučni pire, ki ga v ZDA prodajajo že pripravljenega kar v konzervah in ga pri nas v taki obliki zaenkrat še ne moreš kupiti, lahko pripraviš na dva načina. In preden rečeš, da je to zamudno in brez veze, naj ti povem, da ga lahko pripraviš več na enkrat in potem po porcijah zamrzneš.
Bučni pire najhitreje pripraviš tako, da bučo olupiš, narežeš na kocke in skuhaš v vreli vodi. Kuhano bučo – z vilico po 15-ih minutah zabodi v eno kocko in če se enostavno razpolovi, je kuhana, če ne, jo pa kuhaj še nekaj časa – potem odcedi in pusti na cedilu 3 minute, da odvečna voda izpari. Tega koraka nikar ne prešpricaj, ker je pomembno, da odvečna voda izpari, sicer bo pire preveč voden. Ko buča neha švicat – nikar pa ne čakaj predolgo, bučne kocke se ne smejo ohladiti – jo prenesi v mešalnik ali multipraktik in zmiksaj v gladko maso. Gladko maso prenesi v skodelico in ohladi.
Video postopek priprave bučnega pireja si oglej v spodnjem videu.
Malo daljši način priprave bučnega pireja vključuje pečico. Bučo nareži na večje kose – ni je treba lupit – in postavi na pekač. Peci jo približno 40 minut v pečici, ogreti na 175°C. Ko se zmehča, jo previdno vzemi iz pečice in ko se ohladi toliko, da jo lahko olupiš, jo olupi, prenesi v mešalnik ali multipraktik in zmiksaj v gladek pire.
Ohlajen bučni pire lahko enostavno zamrzneš. Najbolje je, če na enkrat pripraviš več pireja in imaš tako zalogo za veliko odličnih jedi. Jaz ohlajen bučni pire razdelim v kilske vrečke za vlaganje – približno 150 g v eni porciji (za predstavo – iz približno kile bučnih kock dobim pet paketkov po 150 g).
V vrečko pire najbolj enostavno preneseš tako, da z vrečko obložiš notranji del kozarca in robove zavihaš čez kozarec. Bučni pire prenesi v kozarec, obložen z vrečko, potem pa vrečko vzemi iz kozarca, pire potisni v spodnji del vrečke in vrečko zloži. Brez skrbi, pire je ravno dovolj gost, da se ne bo prelil iz vrečke. Je pa seveda fino, da je vrečka brez lukenj. 😉
Ker imaš bučni pire razporejen v vrečko v tanko plast, se bo zelo hitro odmrznil. Nekaj minut na sobni temperaturi ali nekaj sekund v mikrovalovni in voila, bučni pire je takoj na voljo!
Pečenje bučnih semen
Preden ti pokažem, katere jedi lahko izboljšaš z bučnim pirejem, še kratek nasvet, kako lahko spečeš bučna semena. Bučna semena najprej odstrani iz buče. Uporabi prste ali pa žlico. Bučna semena loči od membrane in jim odstrani vse oranžne delčke mesa, potem pa jih splakni in dobro odcedi. Potem jih skuhaj v vreli soljeni vodi, kuhaj približno 10 minut. Kuhana semena odcedi in prenesi na pekač, obložen s peki papirjem. Ker so se že kuhala v slani vodi, jih ni treba dodatno soliti, lahko pa jih, če imaš raje bolj slan prigrizek. Pokapaj jih z oljem in če želiš, potresi s čilijem v prahu, rdečo papriko v prahu, kuminom v prahu … Pečico segrej na 200°C in peci približno 10 minut. Ves čas spremljaj, da se ne prižgejo. Ko bodo pečena, bodo začela pokati. Pekač previdno vzemi iz pečice in semena ohladi. Potem jih pa veselo grickljaj kar tako za malico.
Odlični recepti iz buč
Pojdiva nazaj k bučnemu pireju. Kam ga lahko daš, se sprašuješ? Nujno se mi zdi, da morajo bit tvoj prvi stik z bučnim pirejem tele palačinke. Oh, enostavno obožujem jih! Z dodatkom olivnega olja, polnozrnate moke in cimeta so res neverjetno dobre. In dišijo! Ampak moram te opozoriti, da ne bo slabe volje – “navadne” palačinke ti bodo potem postale dolgočasne. 😉
Če se ti luštajo rezanci, pripravi te okusne in zdrave (ohrovt + buča!) rezance. Okrasi jih s pečenim žajbljem in indijskimi oreščki. Mmm …
Recept -> Rezanci v bučni omaki z ohrovtom in ocvrtim žajbljem
Bi mesno jed z bučo? Jaz že vem, da buča, gobe in piščanec odlično sodijo skupaj. Ti že veš? Poleg te jedi nujno potrebuješ svež hrustljav kruh. Ker moraš nujno – res ne gre drugače, žal mi je – z zadnjim kosom kruha pomazati krožnik in ponev. Njam okusi!
Recept -> Piščanec z gobami in rumeno bučo v vinski omaki
Juhca! Če je kdo jedel rumeno bučo, jo je zagotovo v obliki juhce. To dišečo kremasto juhco pripravi BREZ dodanega krompirja in/ali smetane! Božansko diši, ko se kuha.
Recept -> Bučna kremna juha
Reciva skupaj na glas: “Bučni pomfri je noro dober!” “Bučni pomfri je noro dober!” Mmmm. Moram priznat, da me je okus presenetil. Res nisem pričakovala tako bogatega okusa in teksturo pravega pomfrija. Res noro. Buče so zakon! Klikni na link do recepta – tam sem po foto korakih razložila, kako se bučni pomfrit pripravi na res enostaven način.
Je že čas za še eno sladico? Vem, VEDNO je čas za sladico. In VEDNO je čas za sladico v kozarčku. Družbo ji dela skuta in cimetovi piškotki. Če imaš vnaprej pripravljen bučni pire – in seveda ga boš imel/a, ane? – lahko to sladico pripraviš brez vsakršnega kuhanja in to v 10-ih minutah! Popolno za nenapovedane obiske!
Recept -> Bučna krema s cimetovimi piškotki
A veš tiste jedi, ki so pripravljene ful hitro? In tiste jedi, za katere moraš le malo pobrskati po omaricah ali shrambi? No, tale naslednja jed je že taka. Če doma nimaš špinače, je ne umešaj, golaž bo malo manj barvit, bo pa vseeno odličen.
Recept -> Fižolovo-bučni golaž
Rižote zelo rada pripravljam. Ko enkrat zaštekaš pravilni način priprave, je vse enostavno. Ključ je v nežnem in potrpežljivem mešanju in postopnem dodajanju tekočine k rižu. Vsi zen trenutki se potem poplačajo s fenomenalnimi okusi. Ja, tale rižota res ni dolgočasna.
Recept -> Rižota z rumeno bučo in gobami
Za konec pa še odlična in zdrava sladica! Ovseni kosmiči so morda v Sloveniji mnogim neznani, a brez skrbi. Dobijo se že skoraj v vseh trgovinah. Za pripravo te sladice potrebuješ približno 15 minut. Škodaj je le, ker je tako dobra, da izgine v parih minutah. A se splača, verjemi mi. Ali pa mi ne verjet. In raje poskusi in jo pripravi sam/a. 😉
Recept -> Ovsena kaša z bučnim pirejem in javorjevim sirupom
Sem te navdušila s kakšnim receptom? Imaš še ti kakšno idejo, kaj lahko pripraviš iz rumene buče? Z veseljem bom prebrala tvoje ideje in komentarje, zato kar napiši kak komentar. Sicer pa spremljaj oznako buče, s časom bom dodajala še več receptov. Ker so buče res zakon!